Sports Afield 74 Gun Fireproof Safe (SA55-74V-G)
FREE FAST SHIPPING!
SA55-74V-G
OR
Availability:
Free Shipping No Tax
Wishlist
Customer Reviews
FEATURES
  • 64 long gun barrel rest positions, 9 handgun holsters, and 1 quick access long gun pocket
  • Fire-rated to withstand 30 minutes in a fire reaching up to 1400°F
  • Rugged steel construction with six 1” solid steel locking bolts
  • Fully carpeted interior and barrel rests protects long guns against scratches
  • Durable Matte Gray powder coat finish and 3-spoke handle
  • Two height-adjustable or removable side shelves
  • Zero-Sag steel-reinforced top shelf supports the weight of heavier items
  • Waterproof in 2' for 7 days
  • CA DOJ approved safe for secure firearm storage
SPECIFICATIONS
Exterior dimensions: 55" x 40" x 22"
Interior dimensions: 53" x 38" x 17"