Gared Endurance® Playground System, 6" Square Post, 6' Extension, BB72A38 Acrylic Backboard, 8800 Goal (GP106A72)
Gared Basketball System, 6" Square Post, 6' Extension, 72" Acrylic Backboard, 8800 Goal (GP106A72)
Build am exceptional pro-style basketball court that will withstand the extreme play of elite players with the GP106A72 Endurance® Playground Basketball System. Our top-of-the-line outdoor system features a 6" square post with 6' safe play area, 42" x 72" acrylic backboard, and Endurance breakaway double rim.
FREE Fast Shipping!
GP106A72
OR
Availability:
Free Shipping No Tax
Wishlist
Customer Reviews
Gared Endurance Playground System, 6" Square Post, 6' Extension, BB72A38 72" Acrylic Backboard, 8800 Goal (GP106A72)
Endurance Playground Systems feature a 6” x 6” square steel inground post, approximately 14’ tall, with 42” installed in concrete footing. Post is ¼” thick schedule 40 steel, where other manufacturers only offer a 3/16” post. Our exclusive heavy-gauge triangular extension arm includes thick bracing for board stability. Entire post is protected by Enduracoat™ technology where post, extension arm, and braces are galvanized first, then powdercoated black for longer life. Steel board systems include fixed Endurance® rim. Glass and acrylic board systems include breakaway Endurance® rim. Choose backboard type, backboard size, and safe play area to customize system based on your needs. Post and backboard padding are optional and recommended for player safety. All Endurance Systems feature a Limited Lifetime Warranty on post, arm, and bracing components.
GP100 Series: Endurance® Playground Basketball Systems
• 6” x 6” square steel in-ground post, approximately 14’ tall, with 42” installed in concrete footing
• Post is ¼” thick Schedule 40 steel, where other manufacturers only offer a 3/16” post
• Exclusive heavy-gauge triangular extension arm and thick bracing for board stability
• Post and backboard padding are optional and recommended for safer play
• Limited lifetime Warranty on post, arm, and bracing components
GP106A72 Endurance® Playground System with 6' Extension and 72" Acrylic Board
• Recommended Play Level: NIRSA, Recreation, Youth
• BB72A38: 42" x 72” Rectangular Acrylic Backboard
• 8800: Endurance Breakaway Rim
Specifications:
Brand: GARED
Registration Number: 3441745
Warranty: Lifetime - Post components only
Product Play Level: NIRSA, Recreation, Youth
Country of Origin: United States/China
Shipping Weight: 774.00 lbs / 351.08 kg
Shipping Dimensions (HxWxL): 6.00" x 6.00" x 186.00" / 15.24cm x 15.24cm x 472.44cm
                                                   19.00" x 50.00" x 72.00" / 48.26cm x 127.00cm x 182.88cm